A minap történt, hogy reggel, munkába tartva rádiót hallgattam az autóban. Ez még nem érdekes túlságosan. Viszont a műsorvezetők arról beszélgettek, hogy van egy sodium lauryl sulfate nevű anyag, ami rendkívül káros az egészségre, és szinte minden felmosóban, tusfürdőben és samponban megtalálható. Ennek az anyagnak az alkoholos változata a sodium laureth sulfate.
Első gondolatom az volt, hogy egy ilyen könnyed, reggeli műsorban elhangzott dolgokat azért nem kéne tudományos tényként kezelni, de azért nem hagyott nyugodni a gondolat. Tegnap, zuhanyzás után megnéztem a tusfürdőm összetevőit. Persze tartalmazza az anyagot. Majd megnéztem még egyet és még egyet. Az eredmény némileg elkeserített. A számtalan tusfürdő, sampon, folyékony szappan közül, amik ki vannak pakolva a kád szélére, mindössze egyetlen olyan termék volt, ami nem tartalmazta a vegyületet. Kevesebb mint 10%-a az általunk használt tisztálkodószereknek.
Itt még reménykedtem. Ha ennyi mindenben benne van, csak nem lehet olyan káros, mint ahogy mondták a rádióban. Irány a google. A guglizás során elég sok oldalt találtam ezzel kapcsolatban. Érdekes módon minden oldalon szinte szóról-szóra ugyanaz a szöveg van:
Sodium Lauryl Sulfate (nátrium lauryl szulfát)
Erős tisztító és nedvesitő hatású anyag, amely előfordul a felmosószerekben, a gépi zsírtalanítókban és az autómosószerekben egyaránt. Tudósok szerint a Sodium Lauryl Sulfate a leggyakoribb bőrallergén anyag. Gyorsan felszívódik, és az agyba, májba, szembe és szívbe kerülve maradandó károsodást okozhat. Mindemellett a Sodium Lauryl Sulfate lelassítja a gyógyulás folyamatát. Felnőtteknél szürkehályogot okoz, a gyerekeknél pedig megakadályozza a szem normális fejlődését.
Gyógyszertárakban nátrium lauryl szulfátként kapható. A csomagoláson a következő figyelmeztetés olvasható: belégzése és lenyelése káros az egészségre, Irritálja a légzőszerveket és a bőrt. Veszélyes, komolyabb szemkárosodást okozhat. Szembe kerülése esetén alaposan öblítse ki, és forduljon orvoshoz! Bőrre kerülése esetén bő vízzel azonnal le kell mosni! Munka közben ajánlott védőöltözet és védőszemüveg viselése.
Lenyelése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, és a címkét vagy a csomagolást meg kell mutatni!
Sodium Laureth Sulfate (nátrium laureth szulfát)
A Sodium Laureth Sulfate alkoholos változata a Sodium Lauryl Sulfatenak. Kevésbé irritáló, azonban komoly kiszáradást okozhat. A tisztítószerekben vagy a samponokban található anyagokkal reakcióba lépve mind a Sodium Laureth Sulfate, mind a Sodium Lauryl Sulfate rákkeltő nitrátok és dioxidok keletkezéséhez járulhat hozzá. Csupán egyszeri hajmosással nagy mennyiségű nitrát kerülhet a vérkeringésbe.
Tehát mégiscsak igaz lehet. Ezeket a szereket használjuk nap mint nap. Engem speciel megrémített amit ezzel az anyaggal kapsolatban olvastam. Ami pedig még rosszabb, hogy több helyen olvastam, hogy a babaápolási szerek ugyanúgy tartalmazzák. És nem csak a Tesco-s, hanem a nagy nevű cégek termékei is.
Remélem lesz majd egy vegyész, aki megnyugtat, hogy ugyanmá', ezek az anyagok itt kötésben vannak, így ártalmatlanok. Vagy valami ilyesmi.
Mindenesetre hamarosan tusfürdőt kell vásárolnom. Az biztos hogy most jobban fogok válogatni a polcról. Megpróbálok olyat választani, ami mentes ettől a hatékony, ám káros anyagtól. Persze a többi összetevőre is ráguglizok majd.
Kedves olvasóim! Kérlek titeket, hogy lépjetek be otthon a fürdőszobába, és nézzétek meg hogy hány tusfürő közül mennyi tartalmazza a "sodium lauryl / laureth sulfate" nevű anyagot. Az eredményt kommentbe írjátok a poszthoz, mert tényleg kíváncsi vagyok.
Ha esetleg valaki meg tud nyugtatni.... Nos, azt is szívesen veszem.